Susitikimas Sveikatos apsaugos ministerijoje: ar galės masažuotojai atlikti ne tik gydomąjį masažą?

27/08/2020

Ketvirtadienį, rugpjūčio 27 d., Sveikatos apsaugos ministerijoje įvyko darbinis pasitarimas dėl masažuotojų veiklos reglamentavimo. Lietuvos masažuotojų asociacija nuosekliai siekia, jog Lietuvoje būtų aiškiai reglamentuojama masažo veikla, teisės aktuose apibrėžtos bei atskirtos masažo bei gydomojo masažo paslaugos. To reikia, kad masažuotojai, nedirbantys asmens sveikatos priežiūros srityje, galėtų teisėtai siūlyti ir atlikti masažo paslaugas dirbdami individualiai.

Susitikime dalyvavo Lietuvos masažuotojų asociacijos, Lietuvos aklųjų ir silpnaregių medikų draugijos atstovai bei LR Seimo narė Rasa Petrauskienė. SAM darbo grupei vadovavo – l.e.p. kanclerė Odeta Vitkūnienė. Lietuvos masažuotojų asociaciją susitikime atstovavo LMA pirmininkė Auksė Bakanienė, LMA valdybos narė Monika Bičiūnaitė, LMA vadovė Giedrė Paunksnienė ir LMA narys Eimantas Pocius.

LMA siūlymai dėl masažuotojo veiklos reglamentavimo

LMA atstovų teigimu, reglamentuojant masažuotojo profesijos veiklą Sveikatos apsaugos ministro įsakymuose įsivėlė termino apibrėžimo klaida. Bendras terminas „masažas“, kurį tarptautinė praktika apibrėžia, kaip minkštųjų audinių glostymą, trynimą, maigymą ir pan., medicinos normoje „Masažuotojas (MN 165:2019)“ masažas buvo apibrėžtas, kaip terapinė priemonė – t.y. gydymo paslauga. Toks apibrėžimas sukelia teisinę situaciją, kai masažo paslauga tampa išimtinai sveikatos priežiūros paslauga – t.y. masažas negali būti atliekamas, jokiose kitose įstaigose, išskyrus sveikatos priežiūros įstaigos licenciją turinčias įstaigas.

Remiantis ES patirtimi, masažo profesija yra reglamentuojama įvairiai. Vienos šalys (Austrija, Slovakija ir pan.) atskiria masažuotojo ir masažo terapeuto profesijas, kitos (Lenkija, Liuksemburgas ir pan.) įvardina ir pripažįsta skirtingas masažo rūšis: terapinio, estetinio, sportinio, profilaktinio ir pan. Dauguma ES šalių apskritai nereglamentuoja masažo profesijos.

Argumentuodami, jog ne gydomojo masažo paslaugoms Lietuvoje yra didelis poreikis, masažo profesiją įgiję asmenys turi pakankamai kompetencijos atlikti ne gydomojo masažo paslaugas LMA atstovai siekia, jog SAM peržiūrėtų ir patobulintų esamus teisės aktus. Pirmiausia apibrėžtų bendrą masažo bei gydomojo masažo sąvokas. Taip pat įtvirtintų, jog masažo paslauga galėtų būti atliekama privačiuose masažo kabinetuose, dirbant su individualios veiklos pažyma ar verslo liudijimu, o gydomojo masažo paslauga – teikiama asmens sveikatos priežiūros įstaigose (gydomojo masažo kabinetuose). LMA pasiūlymus ir argumentus dėl masažuotojų veiklos reglamentavimo tobulinimo skaitykite čia.

Susitikime nepriimta jokių galutinių sutarimų, sutarta, jog situacija bus išnagrinėta įdėmiai ir aptarta kitame sutikime.

„Džiugu, jog šiai darbo grupei vadovauja aukšta SAM pareigūnė. Tai rodo deramą dėmesį klausimo sprendimui. Tačiau kokia kryptimis pasisuks situacija, kol kas neaišku“, – sako LMA pirmininkė Auksė Bakanienė. Eimantas Pocius papildo, kad „turime aiškų ir diskusijų nekeliantį faktą – masažuotojo profesinę kvalifikaciją įgiję specialistai turi pakankamai kompetencijų atlikti ne tik gydomąjį, bet ir higieninį, kosmetinį ar sportinį masažus, tad ši situacija vienaip ar kitaip privalo būti išspręsta“.

Ką sako Ekonomikos ir inovacijų bei Švietimo ir mokslo ministerijos?

Diskusija dėl masažo termino apibrėžimo prasidėjo po to, kai LMA kreipėsi į Vyriausybę dėl SPA masažuotojo profesijos įtraukimo į Lietuvos profesijų klasifikatorių.

Tarpžinybiniame ministerijų susitikime buvo sutarta dėl bendros LMA pozicijos – SPA masažuotojo profesija nereikalinga, kadangi masažuotojo profesinę kvalifikaciją igiję specialistai turi pakankamai kompetencijų atlikti ir kitų tikslinių grupių masažus. LMA su šia pozicija sutinka teikdama, kad pagrindine problema išlieka SAM suformuoti teisės aktai, kuriuose masažo sąvoka nėra diferencijuojama. Taigi esminis masažuotojo lūkestis, masažo paslaugas teikti oriai bei vadinantis savo profesijos pavadinimu, įmanomas atlikus masažo sąvokų diferenciaciją.

Šiame susitikime dalyvavusi Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, posėdžio protokoluose antrina –  remiantis patvirtintomis profesinio mokymo programomis – diplomuotas masažuotojas yra specialistas, kuris gali atlikti ne tik gydomąjį, bet ir klasikinį, segmentinį, sportinį, kosmetinį ir kitus masažus.

LR ekonomikos ir inovacijų ministerijos (EIM) atstovai išreiškė poziciją, kad įvertinant tai, kad kitoks nei gydomasis masažas, kaip ekonominė veikla gyvuoja jau seniai, reikėtų kalbėti apie tokį teisinį reguliavimą, kuriuo būtų užtikrinama masažo, išskyrus gydomąjį, paslaugą perkančio kliento sveikatos sauga, įgyjamų paslaugų kokybė ir jų prieinamumas.

Nuotraukoje iš kairės į dešinę: Monika Bičiūnaitė, Eimantas Pocius, Seimo narė Rasa Petrauskienė, Auksė Bakanienė, Giedrė Paunksnienė, LASMEDA pirminkė Renata Mingilė ir LASMEDA valdyvos narys Imantas Politika.